جنگو (django)

 1. یکی از فریمورک‌ های مبتنی بر وب و سطح بالا در پایتون است  که مبتنی بر معماری (Model-View-Template) یا MVT می‌باشد. فریمورک، مجموعه استانداردها و چارچوب هایی است که به برنامه نویسان در توسعه بهتر کدها کمک می‌کند.
 2. جنگو رایگان و منبع باز (Open Source) است، اسناد زیادی دارد و برای برنامه نویسان با تجربه، نقطه امنی در توسعه اپلیکیشن‌ های مبتنی بر وب محسوب می‌شود.

تاریخچه جنگو (django)

 1. این فریمورک در سال 2003 و توسط یک تیم نرم افزاری فعال در حوزه پشتیبانی سایت‌های خبری توسعه یافت. این گروه با  دسته بندی کدهای نوشته شده و استفاده از دیزاین پترن‌ های مختلف، زمینه توسعه فریمورک جنگو و معرفی آن را در سال 2005 فراهم کردند. 

 2. جنگو تلاش می‌کند ساخت سایت را ساده کند و مشکلات تعامل با پایگاه داده‌ها را کاهش دهد. در این فریم ورک تلاش شده که همه اجزا در ارتباط با هم بوده و قابل استفاده مجدد باشند.


  مزایای جنگو (django)
 1. کامل بودن جنگو : جنگو به همه موارد لازم در توسعه اپلیکیشن توجه کرده و با ارائه مستندات مفصل و استانداردهای طراحی اصولی، می‌تواند در همه جوانب روند توسعه وب یا اپلیکیشن برنامه نویسان را پشتیبانی کند.

 2. امن بودن: جنگو با شعار انجام کارهای درست طراحی شده است و در حوزه امنیت، شما را از بسیاری از اشتباهات رایج امنیتی دور نگه می‌دارد.

 3. قابلیت حمل و توسعه در بسترهای مختلف : جنگو به زبان پایتون نوشته شده است و به همین دلیل مستقل از سرور، بر روی سیستم‌های مختلفی مانند ویندوز، لینوکس، مک و غیره قابل اجرا است. همچنین این فریم ورک، به خوبی توسط تامین کنندگان خدمات میزبانی وب پشتیبانی می‌شود.

 4. پر کاربرد بودن: برای ساخت انواع مختلفی از سایت‌ها در زمینه‌های تولید محتوا، خبری، رسانه‌های اجتماعی و غیره می‌توان از جنگو استفاده کرد. این فریم ورک با فریم ورک‌های سمت کاربر (Client-Side ) تعامل زیادی دارد و توانایی تبدیل محتوا در فرمت‌های مختلف HTML، JSON، XML و غیره را دارد.

 5. قابلیت نگهداری: جنگو قابلیتی برای استفاده چندباره از کدها فراهم می‌کند و با جلوگیری از نوشتن کدهای تکراری، به میزان زیادی حجم کدها را کاهش می‌دهد. همچنین قابلیت گروه بندی کدهای مرتبط در یک ماژول را برای استفاده مجدد دارد.

 6. مقیاس پذیری:پروژه‌های بزرگ یا کوچک برای جنگو فرقی نمی‌کنند. این فریم ورک قدرتمند توانایی پشتیبانی و توسعه پروژه‌ های کوچک و تبدیل آن‌ها به پروژه هایی با ترافیک و حجم زیادی از اطلاعات را دارد.

 7. پشتیبانی از دیتابیس‌ها و سئو:جنگو از پایگاه داده‌های زیادی مانند MySql، Oracle، SQLite و غیره پشتیبانی می‌کند و با توجه به نوع پروژه، امکان استفاده از چندین پایگاه داده را به طور همزمان فراهم می‌کند. جنگو در سئو وب سایت‌ها نیز کمک بسیاری می‌کند. آدرس صفحات در جنگو به شکل URL است و این مسئله باعث بهینه سازی سایت و بهبود سئو می‌شود.

 8. انجمن‌های پشتیبانی: برنامه نویسان زیادی در سراسر دنیا از جنگو استفاده می‌کنند. بنابراین در صورت بروز مشکل، سایت‌ها و کانال‌های ارتباطی زیادی وجود دارند تا بتوانید با تجربه سایر کاربران، سطح پروژه خود را ارتقا داده و مشکلتان را حل کنید.