php

 1. php یک زبان برنامه نویسی اسکریپتی اپن سورس است که برای طراحی برنامه های تحت وب سمت سرور ( Side Server) ، به کار می رود.

 2. سمت سرور بودن به این معناست که صفحات PHP ابتدا توسط سرور PHP ، پردازش شده و سپس خروجی به صورت کدهای HTML و جاوا اسکریپت ، برای اجرا به مرورگر کامپیوتر کاربر ارسال می شود .

 3. دیگر وظیفه اجرای صفحات PHP به عهده کامپیوتر سرور وب هاست سایت آن می باشد . برخلاف HTML یا جاوا اسکریپت که اجرای آنها توسط خود مرورگر کاربر انجام می شود.

 4. php مخفف عبارتPreProcessor Hypertext به معنای پیش پردازنده فرا متن می باشد که در سال 1994 توسط رسموس لردورف ایجاد شد و سپس توسط سایرین توسعه و گسترش پیدا کرد.

 5. ساختار زبان PHP بسیار شبیه به زبان c و در نسخه های جدید شبیه به جاوا می باشد و به همین دلیل از محبوبیت فراوانی برخوردار است . از مشهورترین نرم افزارهای ساخته شده با PHP می توان به جوملا ، WikiMediaو یا Mambo اشاره کرد .

 6. سایت های فراوانی در جهان براساس زبان PHP نوشته شده اند و هر روز نیز بر تعداد آنها اضافه می شود . از مهمترین آنها می توان به ویکی پدیا اشاره کرد.

 7. php امکان استفاده از انواع مختلفی از پایگاه های داده را از جملهMySQL ، اوراکل، DB IBM۲ ، Server SQL Microsoft،PostgreSQLو SQLite با دستورهایی ساده فراهم میسازد.

 8. php روی بیشتر سیستم عامل های معروف از جمله لینوکس، یونیکس، ویندوز و OSX Mac و با اغلب کارگزارهای وب (Server Web )معروف، قابل اجراست.

مزیت هایphp

 1. php یک ابزار اپن سورس و رایگان است و به همین دلیل هاست هایی که میزبانی آن را انجام میدهند ، بسیار ارزانتر از هاست های Net. هستند.

 2. پی اچ پی بر روی تمامی پلتفرم های معروف مثل Linux , Windows و iOs اجرا می شود.

 3. php یک زبان ساخت یافته بوده و یادگیری آن بسیار ساده است.

 4.  ابزار کار با PHP همگی اپن سورس بوده و استفاده از آنها رایگان هستند.